تحقیق درباره آرامش وصف ناپذیر معماری اسلامی در ارمنستان

تحقیق درباره آرامش وصف ناپذیر معماری اسلامی در ارمنستان

تحقیق درباره آرامش وصف ناپذیر معماری اسلامی در ارمنستان

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:13

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

مسجد کبود ایروان، ارمنستان در سال ۱۷۶۶، مصادف با اواخر سلسله زندیه، توسط حسینعلی خان والی شهر ایروان تاسیس شد که پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی یکی از هشت مسجد ارمنستان محسوب می شود و به جامعه پرجمعیت مسلمانان ایروان که اغلب آذربایجانی تبار بودند خدمت می کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، در زمان استالین در سال۱۹۲۲ میلادی که دستور تخریب کلیساها و مساجد صادر شد، مسجد کبود ایروان تنها مسجدی بود که به انبار آذوقه ارتش شوروی تبدیل شد.
این مسجد از یک حسینیه تازه تأسیس ، ۲۸ حجره، کتابخانه ای با ۷ هزار جلد کتاب، سالن اصلی اقامه نماز و محوطه بیرونی تشکیل شده که به طور کلی ۷ هزار مترمربع را به خود اختصاص داده است. این مسجد در اصل چهار مناره ۲۴ متری داشت که سه مناره آن در سال ۱۹۵۲ زمانی که برگزاری مراسم مذهبی در مسجد کبود ممنوع بود تخریب شد.
ورودی و مناره های این مسجد با کاشیکاری زیبائی تزئین شده است و محوطه خارجی مرکزی آن از فواره و درختارن نارونی برخوردار است که زیبایی خارجی به آن بخشیده است. در مجاورت این مسجد حمام و یک مدرسه اسلامی قرار دارد. در دوره پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این مسجد دربرگیرنده موزه شهر ایروان بود.
ترمیم و بازسازی این مسجد تاریخی با کاشی ها و آخرهای نو و درخشان بین سالهای ۱۹۹۵ و ۲۰۰۶ از سوی بنیاد مستضعفان و جانبازان مرمت و بازسازی شد.
مسجد کبود ایروان که به مسجد جامع ارمنستان نیز شهرت دارد تنها اثر باقیمانده اسلامی فعال در ارمنستان است که پس از فروپاشی حکومت کمونیستی شوروی و اعلام استقلال جمهوری ارمنستان، تولیت آن به سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان واگذار شد.

و....